Škeble v Činoherním klubu

25.01.2015

 

 

Činoherní klub Praha, který v letošním roce slaví svou 50. divadelní sezónu, je nejen jednou z našich nejprestižnějších profesionálních scén, ale také divadlem se zvláštní slabostí pro amatérské soubory. Umožňuje totiž amatérům, aby zde čas od času sehráli svá úspěšná představení, a k tomu jim poskytuje veškeré své zázemí. Tato představení jsou v programu Činoherního klubu uvedena slovy „Činoherní klub uvádí“ a celý projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

 

A tak se nám se Škeblí také poštěstilo si v Činoheráku zahrát, i když paradoxně jsme si své pozvání zasloužili jiným představením, než které jsme nakonec předvedli.

 

Každý podzim se účastníme soutěžní přehlídky O Václava z Václavova, která se koná ve Václavově u Zábřeha a v posledních letech si v divadelních kruzích získává čím dál větší popularitu. V roce 2013 jsme zde hráli Bramborový den, úžasnou hru, kterou kdysi napsal brněnský učitel František Brüstl, a tehdy poprvé zasedl v porotě soutěže dramaturg Činoherního klubu Radvan Pácl a hra se mu líbila. Tak se zrodilo pozvání do Činoherního klubu, i když my jsme už tehdy říkali, že přijedeme s něčím jiným. (Bramborový den se hraje „v aréně“ - tedy uprostřed diváků, což by v Praze, kde jsou pevná sedadla, nešlo postavit). Další rok se pak hledal vhodný termín.

 

Nakonec jsme si v Činoherním klubu zahráli své oblíbené představení Vo tom mi nemluv v neděli 25. ledna 2015. Bylo téměř vyprodáno a soudě podle potlesku to byl velký úspěch – i když tohle by asi měli hodnotit jiní. 

 

Divadelní soubor Gymnázia Lanškroun funguje na principu štafetového běhu – kolík se předává pořád dál a dál. Každý, kdo prošel Škeblí, zde něco zanechal, co potom využili jeho následovníci. V tomto smyslu je naše představení v Činoherním klubu úspěchem všech současných i bývalých členů souboru. A že už jich máme skoro sto osmdesát!

 

Jan Střecha

 

 

 

Obrazová reportáž z představení:

http://www.lainfokanal.cz/archiv/skeble-v-cinohernim-klubu-v-praze/

 

Tvorba webových stránek - Onemark.cz